Wizja piekła wg św. Jana Bosco

Święty Jan Bosko miał proroczą wizję piekła w 1868 r. (*która jest zapisana w całości poniżej.) Wiele snów św. Jana Bosko można by bardziej właściwie nazwać wizjami, ponieważ Bóg użył tego środka, aby objawić swoją wolę Świętemu i chłopcom z Oratorium, a także przyszłość Zgromadzenia Salezjańskiego. Sny nie tylko prowadziły i kierowały Świętym, ale także dawały mu mądrość i wskazówki, dzięki którym mógł pomagać i prowadzić innych na ich drogach. Miał zaledwie dziewięć lat, kiedy miał swój pierwszy sen, który określił jego życiową misję.

(poniżej plik audio z lektorem)

To właśnie ten sen wywarł tak wielkie wrażenie na papieżu Piusie IX, że nakazał św. Janowi Bosko spisać swoje sny dla zachęty jego Zgromadzenia i reszty z nas. Poprzez sny Bóg pozwolił mu poznać przyszłość każdego z chłopców z jego Oratorium. Poprzez sny Bóg pozwolił mu poznać stan duszy chłopców. 1 lutego 1865 r. św. Jan Bosko ogłosił, że jeden z chłopców wkrótce umrze. Znał tego chłopca dzięki snom z poprzedniej nocy. 16 marca 1865 r. Antoni Ferraris zmarł po przyjęciu ostatnich sakramentów. Jan Bisio, który pomagał Antoniemu i jego matce w ostatniej godzinie życia tego pierwszego, potwierdził historię swojego udziału w tym epizodzie formalną przysięgą, kończąc w następujący sposób: „Ksiądz Bosko opowiedział nam wiele innych snów dotyczących śmierci chłopców z Oratorium. Wierzyliśmy, że są to prawdziwe przepowiednie. Nadal tak uważamy, ponieważ niezawodnie się spełniły. W ciągu siedmiu lat, kiedy mieszkałem w Oratorium, nie umarł żaden chłopiec, któremu Ksiądz Bosko nie przepowiedział śmierci. Byliśmy również przekonani, że ktokolwiek umarł tam pod jego opieką i pomocą, z pewnością poszedł do nieba”.

~St. John Bosco – Dream (Vision) of Hell -The Road to Hell~ (todayscatholicworld.com)

Poniżej zapis snu.


Mam jeszcze jeden sen do opowiedzenia, coś w rodzaju dalszego ciągu tych, które opowiedziałem w zeszły czwartek i piątek, które całkowicie mnie wyczerpały. Nazwij je snami lub jak chcesz. Zresztą, jak już wiesz, w nocy 17 kwietnia straszna ropucha wydawała się być zdeterminowana, by mnie pożreć. Kiedy w końcu zniknęła, jakiś głos powiedział do mnie: „Dlaczego im nie powiesz?”. Odwróciłem się w tamtym kierunku i zobaczyłem dystyngowaną osobę stojącą przy moim łóżku.

Czując się winny z powodu mojego milczenia, zapytałem: „Co powinienem powiedzieć moim chłopcom?”.  „To, co widzieliście i słyszeliście w swoich ostatnich snach i to, co chcieliście wiedzieć i co zostanie wam objawione jutro wieczorem!”. Potem zniknął.

 Spędziłem cały następny dzień martwiąc się nieszczęśliwą nocą, która mnie czekała, a kiedy nadszedł wieczór, nie chcąc iść spać, siedziałem przy biurku przeglądając książki aż do północy. Sama myśl o kolejnych koszmarach przerażała mnie. Jednakże, z wielkim wysiłkiem, w końcu położyłem się do łóżka.

 „Wstań i chodź za mną!” powiedział.

 „Na litość Boską,” zaprotestowałem, „zostaw mnie w spokoju. Jestem wykończony! Od kilku dni dręczy mnie ból zęba i potrzebuję odpoczynku. Poza tym koszmary całkowicie mnie wyczerpały”. Powiedziałem to, ponieważ pojawienie się tego człowieka zawsze oznacza dla mnie kłopoty, zmęczenie i przerażenie.

 „Wstawaj” – powtórzył. „Nie masz czasu do stracenia.  Zrobiłem to i poszedłem za nim. „Dokąd mnie zabierasz?” zapytałem.

 „Nieważne. Zobaczysz.

Zaprowadził mnie na rozległą, bezkresną równinę, prawdziwie pozbawioną życia pustynię, gdzie w zasięgu wzroku nie było ani żywej duszy, ani drzewa, ani strumyka.

Pożółkła, wyschnięta roślinność potęgowała odosobnienie. Nie miałem pojęcia, gdzie jestem i co mam robić. Przez chwilę straciłem nawet z oczu mojego przewodnika i obawiałem się, że jestem zagubiony, zupełnie sam. Ojca Rua, ojca Francesia nigdzie nie było widać. Kiedy w końcu zobaczyłem mojego przyjaciela zbliżającego się do mnie, westchnąłem z ulgą.

 „Gdzie ja jestem?” zapytałem.

 „Chodź ze mną, a się dowiesz!”.  „W porządku. Pójdę z tobą.”  On prowadził, a ja podążałem za nim w milczeniu, ale po długim, ponurym marszu zacząłem się martwić, czy kiedykolwiek będę w stanie pokonać tę ogromną przestrzeń, z moim bólem zęba i spuchniętymi nogami. Nagle zobaczyłem przed sobą drogę.

 „Dokąd teraz?” zapytałem mojego przewodnika.

 „Tędy” – odpowiedział.

 Poszliśmy drogą. Była piękna, szeroka i starannie wybrukowana.

„Droga grzeszników jest wyłożona kamieniami, a ich końcem jest piekło, ciemność i ból”.

Po obu stronach znajdowały się wspaniałe, zielone żywopłoty usiane wspaniałymi kwiatami. Zwłaszcza róże wyglądały wszędzie przez liście. 

Na pierwszy rzut oka droga była równa i wygodna, więc zaryzykowałem wchodząc na nią bez najmniejszych podejrzeń, ale wkrótce zauważyłem, że nieuchronnie pochyla się w dół. Choć wcale nie wyglądała na stromą, poruszałem się tak szybko, że czułem, jakbym bez wysiłku szybował w powietrzu. Naprawdę szybowałem i prawie nie używałem nóg. Wtedy dotarła do mnie myśl, że droga powrotna będzie bardzo długa i uciążliwa.

 Jak wrócimy do Oratorium? zapytałem zmartwiony.

 „Nie martw się” – odpowiedział. „Wszechmogący chce, byś tam poszedł. Ten, który cię prowadzi, będzie też wiedział, jak poprowadzić cię z powrotem”.  Droga opada w dół.

Kiedy kontynuowaliśmy naszą drogę, otoczeni żywopłotem z róż i innych kwiatów, zdałem sobie sprawę, że chłopcy z Oratorium i wielu innych, których nie znałem, podążają za mną.

W jakiś sposób znalazłem się pośród nich. Przyglądając się im, zauważyłem, jak jeden, a potem drugi upadają na ziemię i natychmiast zostają pociągnięci przez niewidzialną siłę w kierunku przerażającego urwiska, widocznego z daleka, który opadał do pieca. „Co sprawia, że ci chłopcy spadają?” zapytałem mojego towarzysza. „Dumni ukryli dla mnie sieć. I rozciągnęli sznury na sidła; położyli dla mnie przeszkodę przy drodze”. (Psalm 139: 6) „Przyjrzyj się bliżej” – odpowiedział.

Przyjrzałem się. Pułapki były wszędzie, niektóre blisko ziemi, inne na wysokości oczu, ale wszystkie dobrze ukryte. Nieświadomi niebezpieczeństwa chłopcy wpadali w nie, potykali się, padali na ziemię z nogami w powietrzu. Następnie, gdy udało im się stanąć na nogi, biegli głową w dół drogi w kierunku przepaści.

Niektórzy wpadali w pułapkę ciągani za głowę, inni za szyję, ręce, ramiona, nogi lub boki i natychmiast byli ściągani w dół. Pułapki naziemne, cienkie jak pajęczyny i ledwo widoczne, wydawały się bardzo cienkie i nieszkodliwe; jednak, ku mojemu zaskoczeniu, każdy chłopiec, którego złapały, spadał na ziemię.

 Zauważając moje zdziwienie, przewodnik zauważył: „Wiesz, co to jest?”.  „Zwykłe włókno”, odpowiedziałem.

 „Zwykłe nic”, powiedział, „zwykły ludzki szacunek.”, Widząc, że wielu chłopców zostało złapanych w te pasy, zapytałem: „Dlaczego tak wielu zostaje złapanych? Kto ich ściąga?”  „Podejdź bliżej, a zobaczysz!” – powiedział mi.

 Poszedłem za jego radą, ale nie zobaczyłem nic szczególnego.

 „Przyjrzyj się bliżej” nalegał.

 Podniosłem jedną z pułapek i pociągnąłem. Natychmiast poczułem opór. Pociągnąłem mocniej, ale poczułem, że zamiast przyciągnąć nić bliżej, sam zostałem pociągnięty w dół. Nie stawiałem oporu i wkrótce znalazłem się u wylotu przerażającej jaskini.

 

Zatrzymałem się, nie chcąc zapuszczać się w tę głęboką pieczarę, i ponownie zacząłem ciągnąć nić ku sobie. Nieco się uginała, ale tylko dzięki wielkiemu wysiłkowi z mojej strony. Ciągnąłem dalej i po dłuższej chwili wyłonił się ogromny, ohydny potwór, ściskający linę, do której przywiązane były wszystkie pułapki.

To on natychmiast ściągał w dół każdego, kto w nie wpadł. Nie będę się mierzył z jego siłą, powiedziałem sobie. Z pewnością przegram. Lepiej walczyć z nim znakiem krzyża i krótkimi inwokacjami.

 Potem wróciłem do mojego przewodnika. „Teraz wiesz, kim on jest”, powiedział do mnie.

„Z pewnością wiem! To diabeł we własnej osobie!”  Uważnie badając wiele pułapek, zobaczyłem, że każda z nich nosi napis: Pycha, Nieposłuszeństwo, Zazdrość, Szóste Przykazanie, Kradzież, Obżarstwo, Lenistwo, Gniew i tak dalej.

Cofając się nieco, aby zobaczyć, które z nich uwięziły większą liczbę chłopców, odkryłem, że najbardziej niebezpieczne były nieczystość, nieposłuszeństwo i pycha. W rzeczywistości te trzy były ze sobą powiązane. Wiele innych pułapek również wyrządzało wielką szkodę, ale nie tak wielką jak dwie pierwsze. Wciąż obserwując, zauważyłem wielu chłopców biegnących szybciej niż inni. „Skąd ten pośpiech?” zapytałem.

 „Ponieważ wciągnęły ich sidła ludzkiego szacunku”.  Przyglądając się jeszcze uważniej, dostrzegłem noże wśród pułapek. Opatrznościowa ręka umieściła je tam, by można było się uwolnić. Większe, symbolizujące rozmyślanie, służyły do walki z pułapką dumy; inne, nie tak duże, symbolizowały dobrze wykonaną lekturę duchową. Były też dwa miecze symbolizujące nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza poprzez częstą Komunię Świętą, oraz do Najświętszej Dziewicy. Był też młotek symbolizujący spowiedź i inne noże oznaczające nabożeństwo do świętego Józefa, świętego Alojzego i innych świętych. Dzięki tym sposobom wielu chłopców zdołało się uwolnić lub uniknąć schwytania.

 Rzeczywiście, widziałem kilku chłopców, którzy bezpiecznie przeszli przez te wszystkie pułapki, albo dzięki dobremu wyczuciu czasu, zanim pułapka na nich spadła, albo dzięki temu, że wyślizgnęła się z nich, gdy zostali złapani.

 Kiedy mój przewodnik był zadowolony, że wszystko zaobserwowałem, kazał mi iść dalej tą porośniętą różami drogą, ale im dalej szliśmy, tym róże stawały się rzadsze. Pojawiły się długie kolce i wkrótce róż już nie było.

Żywopłoty stały się spalone słońcem, bezlistne i najeżone cierniami. Uschnięte gałęzie wyrwane z krzaków leżały poprzecinane wzdłuż drogi, zaśmiecając ją cierniami i czyniąc nieprzejezdną. Dotarliśmy do wąwozu, którego strome brzegi skrywały to, co znajdowało się za nim. Droga, wciąż opadająca w dół, stawała się coraz bardziej okropna, pełna kolein, wybojów i najeżona kamieniami i głazami. Straciłem z oczu wszystkich moich chłopców, z których większość opuściła tę zdradziecką drogę i udała się na inne szlaki.

 Szedłem dalej, ale im dalej się posuwałem, tym bardziej uciążliwe i strome stawało się zejście, tak że kilka razy przewróciłem się i upadłem, leżąc na wznak, dopóki nie mogłem złapać oddechu. Od czasu do czasu mój przewodnik podtrzymywał mnie lub pomagał mi wstać. Przy każdym kroku moje stawy zdawały się ustępować i myślałem, że pękną mi golenie. Dysząc, powiedziałem do mojego przewodnika: „Mój dobry kolego, moje nogi nie uniosą mnie ani kroku dalej. Po prostu nie mogę iść dalej”. Nie odpowiedział, ale kontynuował marsz. Biorąc się w garść, podążałem za nim, aż w końcu, widząc mnie przemoczonego i wyczerpanego, zaprowadził mnie na małą polanę przy drodze. Usiadłem, wziąłem głęboki oddech i poczułem się trochę lepiej. Z miejsca, w którym odpoczywałem, droga, którą już przebyłem, wyglądała na bardzo stromą, poszarpaną i usianą luźnymi kamieniami, ale to, co leżało przede mną, wydawało się o wiele gorsze, że z przerażenia zamknąłem oczy. „Jeśli pójdziemy dalej, jak kiedykolwiek wrócimy do Oratorium? Nigdy nie uda mi się wejść po tym zboczu.”  „Skoro zaszliśmy tak daleko, czy chcesz, żebym cię tu zostawił?” – zapytał surowo mój przewodnik.

 Na tę groźbę zawyłem: „Jak mam przetrwać bez twojej pomocy?”.  „Więc chodź za mną.”  Kontynuowaliśmy nasze zejście, droga stawała się teraz tak przerażająco stroma, że prawie niemożliwe było stać wyprostowanym. I wtedy, u podnóża przepaści, u wejścia do ciemnej doliny, wyłonił się ogromny budynek, którego wysoki portal, szczelnie zamknięty, zwrócony był w stronę naszej drogi. Kiedy w końcu dotarłem na dno, ogarnął mnie duszący upał, podczas gdy tłusty, zabarwiony na zielono dym, oświetlony błyskami szkarłatnych płomieni, unosił się zza tych ogromnych ścian, które wznosiły się wyżej niż góry. Co to jest?” zapytałem mojego przewodnika.

 „Przeczytaj inskrypcję na tym portalu, a będziesz wiedział.”  Spojrzałem w górę i przeczytałem te słowa: „Miejsce bez wytchnienia”. Zdałem sobie sprawę, że jesteśmy u bram piekła. Przewodnik oprowadził mnie po tym strasznym miejscu. W regularnych odstępach brązowe portale, takie jak pierwszy, wychodziły na przepaściste zejścia; na każdym był napis, taki jak: „Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom”. (Ew. św. Mateusza 25:41) „Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostanie wycięte i wrzucone do ognia”. (Ew. św. Mateusza 7: 19) Próbowałem skopiować je do mojego notatnika, ale mój przewodnik mnie powstrzymał: „Nie ma takiej potrzeby. Masz je wszystkie w Piśmie Świętym. Niektóre z nich są nawet wypisane na waszych portykach”.  Na taki widok chciałem zawrócić i wrócić do Oratorium. W rzeczywistości zacząłem wracać, ale mój przewodnik zignorował moją próbę. Po przedarciu się przez stromy, niekończący się wąwóz, ponownie dotarliśmy do podnóża przepaści naprzeciw pierwszego portalu. Nagle przewodnik odwrócił się do mnie. Zdenerwowany i zaskoczony skinął na mnie, bym się odsunął. Spojrzałem w górę z przerażeniem i zobaczyłem w oddali kogoś pędzącego ścieżką z niekontrolowaną prędkością. Nie odrywałem od niego wzroku, próbując go zidentyfikować, a gdy się zbliżył, rozpoznałem w nim jednego z moich chłopców.

Jego rozczochrane włosy częściowo stały pionowo na głowie, a częściowo były odrzucane do tyłu przez wiatr. Ręce miał wyciągnięte przed siebie, jakby miotał się w wodzie, próbując utrzymać się na powierzchni. Chciał się zatrzymać, ale nie mógł. Potykając się o wystające kamienie, spadał jeszcze szybciej. „Pomóżmy mu, zatrzymajmy go”, krzyknąłem, wyciągając ręce w daremnym wysiłku, by go powstrzymać.

 „Zostaw go w spokoju”, odpowiedział przewodnik.

 „Dlaczego?”.  „Nie wiesz, jak straszna jest Boża zemsta? Czy myślisz, że możesz powstrzymać kogoś, kto ucieka przed Jego sprawiedliwym gniewem?„.  W międzyczasie młodzieniec odwrócił swój ognisty wzrok do tyłu, próbując zobaczyć, czy Boży gniew wciąż go ściga. W następnej chwili spadł na dno wąwozu i rozbił się o portal z brązu, jakby nie mógł znaleźć lepszego schronienia w swojej ucieczce.

 „Dlaczego z przerażeniem patrzył do tyłu?” zapytałem.

 „Ponieważ gniew Boży przebije bramy piekieł, by dosięgnąć go i dręczyć nawet pośród ognia!„.  Gdy chłopiec uderzył w portal, ten otworzył się z rykiem i natychmiast tysiąc wewnętrznych portali otworzyło się z ogłuszającym zgrzytem, jakby uderzone przez ciało napędzane niewidzialną, najbardziej gwałtowną i nieodpartą wichurą.

Gdy te spiżowe drzwi – jedne za drugimi, choć w znacznej odległości od siebie – pozostawały przez chwilę otwarte, zobaczyłem daleko w oddali coś w rodzaju szczęk pieca, z których wylatywały ogniste kule w chwili, gdy młodzieniec w nie wpadał.

Tak szybko, jak się otworzyły, tak szybko się zamknęły. Po raz trzeci próbowałem zanotować imię tego nieszczęsnego chłopaka, ale przewodnik ponownie mnie powstrzymał. „Zaczekaj”, rozkazał.

 „Patrz!”.  Trzej inni nasi chłopcy, krzycząc z przerażenia i z wyciągniętymi rękami, staczali się jeden za drugim jak masywne skały, rozpoznałem ich, gdy i oni zderzyli się z portalem.

 

W tym samym ułamku sekundy portal się otworzył, podobnie jak pozostałe tysiąc. Trzej chłopcy zostali wessani do niekończącego się korytarza wśród przeciągłego, zanikającego, piekielnego echa, po czym portale ponownie się zamknęły.

Co jakiś czas spadało za nimi wielu innych chłopców. Widziałem jednego pechowca zepchniętego ze zbocza przez złego towarzysza. Inni spadali pojedynczo lub z innymi, ramię w ramię lub obok siebie. Każdy z nich nosił na czole imię swojego grzechu. Wołałem do nich, gdy spadali, ale mnie nie słyszeli. Znowu portale otwierały się gromko i zatrzaskiwały z hukiem. A potem martwa cisza!  „Źli towarzysze, złe książki i złe nawyki” – wykrzyknął mój przewodnik – „są głównie odpowiedzialne za tak wielu wiecznie zagubionych”.  Pułapki, które widziałem wcześniej, rzeczywiście ciągnęły chłopców do ruiny. Widząc tak wielu idących na zatracenie, zawołałem bez żalu: „Jeśli tak wielu naszych chłopców kończy w ten sposób, to pracujemy na próżno. Jak możemy zapobiec takim tragediom?”  „To jest ich obecny stan” – odpowiedział mój przewodnik – „i tam właśnie by trafili, gdyby teraz umarli”.  „W takim razie pozwól mi zanotować ich imiona, abym mógł ich ostrzec i skierować z powrotem na ścieżkę do Nieba”.  „Czy naprawdę wierzysz, że niektórzy z nich zreformowaliby się, gdybyś ich ostrzegł? Wtedy i tam twoje ostrzeżenie może zrobić na nich wrażenie, ale wkrótce o nim zapomną, mówiąc: „To był tylko sen” i będą postępować gorzej niż wcześniej. Inni, zdając sobie sprawę, że zostali zdemaskowani, przyjmą sakramenty, ale nie będzie to ani spontaniczne, ani zasłużone; inni pójdą do spowiedzi z powodu chwilowego strachu przed piekłem, ale nadal będą przywiązani do grzechu „.  „Czy zatem nie ma sposobu na uratowanie tych nieszczęsnych chłopców? Proszę, powiedz mi, co mogę dla nich zrobić”.  „Mają przełożonych; niech będą im posłuszni. Mają reguły, niech ich przestrzegają. Mają sakramenty, niech je przyjmują„.  W tym momencie nowa grupa chłopców wpadła z impetem i portale momentalnie się otworzyły. „Wejdźmy do środka”, powiedział do mnie przewodnik.

 Cofnąłem się z przerażeniem. Nie mogłem się doczekać, aż wrócę do Oratorium, by ostrzec chłopców, by inni też się nie zgubili. Chodź – nalegał mój przewodnik. „Wiele się nauczysz. Ale najpierw mi powiedz: Czy chcesz iść sam, czy ze mną?”. Zapytał mnie o to, by uświadomić mi, że nie jestem wystarczająco odważny i dlatego potrzebuję jego przyjacielskiej pomocy.

 „Sam w tym strasznym miejscu?” odpowiedziałem. „Jak w ogóle będę w stanie znaleźć wyjście bez twojej pomocy?”. Wtedy przyszła mi do głowy pewna myśl, która dodała mi odwagi. Zanim ktoś zostanie skazany na piekło, powiedziałem sobie, musi zostać osądzony. A ja jeszcze nie zostałem osądzony!  „Chodźmy”, wykrzyknąłem stanowczo. Weszliśmy do wąskiego, strasznego korytarza i przemknęliśmy przez niego z prędkością błyskawicy. Groźne napisy lśniły niesamowicie nad wszystkimi wewnętrznymi wrotami. Ostatnia z nich otwierała się na rozległy, ponury dziedziniec z wielkim, niewiarygodnie groźnym wejściem na drugim końcu. Nad nim widniał napis:

 „Ci pójdą na wieczną karę”. (Mateusza 25:46) Ściany dookoła były podobnie wyryte. Zapytałem mojego przewodnika, czy mogę je przeczytać, a on się zgodził. Były to inskrypcje:

 „Da ogień i robaki w ich ciało, aby płonęli i czuli na wieki”. (Judyty 16: 21) „Jezioro ognia, w którym zarówno bestia, jak i fałszywy prorok będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków”. (Apokalipsa 20: 9-10) „A dym ich męki będzie się unosił w górę na wieki wieków”. (Apokalipsa 14: 11) „Kraina nędzy i ciemności, gdzie cień śmierci i nie ma porządku, ale wieczna groza mieszka”. (Hiob 10:22) „Nie ma pokoju dla bezbożnych”. (Izajasza 47:22) „Będzie płacz i zgrzytanie zębów”. (Mateusza 8:12) Podczas gdy przechodziłem od jednej inskrypcji do drugiej, mój przewodnik, który stał na środku dziedzińca, podszedł do mnie. „Odtąd”, powiedział, „nikt nie może mieć pomocnego towarzysza, pocieszającego przyjaciela, kochającego serca, współczującego spojrzenia czy życzliwego słowa. Wszystko to zniknęło na zawsze. Czy chcesz tylko zobaczyć, czy wolisz sam doświadczyć tych rzeczy?”.  „Chcę tylko zobaczyć!” – odpowiedziałem.

 „W takim razie chodź ze mną”, dodał mój przyjaciel i biorąc mnie za rękę, przeszedł przez bramę do korytarza, na którego końcu stała platforma obserwacyjna, zamknięta ogromną, pojedynczą kryształową szybą sięgającą od chodnika do sufitu. Gdy tylko przekroczyłem jej próg, poczułem nieopisane przerażenie i nie odważyłem się zrobić kolejnego kroku.

Przed sobą widziałem coś w rodzaju ogromnej jaskini, która stopniowo znikała w zakamarkach zatopionych daleko we wnętrznościach gór. Wszystkie płonęły, ale nie był to ziemski ogień z wyskakującymi językami płomieni. Cała jaskinia – ściany, sufit, podłoga, żelazo, kamienie, drewno i węgiel – wszystko było rozżarzone do białości w temperaturze tysięcy stopni. Jednak ogień nie spopielił się, nie pochłonął. Po prostu nie potrafię znaleźć słów, by opisać horror tej jaskini. „Jego pożywieniem jest ogień i dużo drewna: tchnienie Pana jak strumień siarki rozpalający go”. (Izajasz 30:33) Gapiłem się w osłupieniu wokół mnie, gdy jakiś chłopak wybiegł z bramy. Pozornie nieświadomy niczego innego, wydał z siebie przeraźliwy krzyk, jak ktoś, kto zaraz wpadnie do kotła z płynnym brązem, i runął w sam środek jaskini. W jednej chwili on również stał się żarzący się i całkowicie nieruchomy, a echo jego umierającego krzyku pozostało jeszcze przez chwilę.

 Strasznie przerażony, wpatrywałem się w niego przez chwilę. Wyglądał na jednego z moich chłopców z Oratorium. „Czy to nie on?” zapytałem mojego przewodnika.

 „Tak”, brzmiała odpowiedź.

 „Dlaczego jest taki nieruchomy, taki żarzący się?”. 

„Zdecydowałeś się tylko zobaczyć” – odpowiedział. „Bądź z tego zadowolony. Po prostu patrz dalej. Poza tym, „każdy będzie posolony ogniem”. (Mk 9:48) Gdy spojrzałem ponownie, inny chłopiec wpadł do jaskini z zawrotną prędkością. On również był z Oratorium. Jak upadł, tak pozostał. On również wydał z siebie jeden rozdzierający serce krzyk, który zmieszał się z ostatnim echem krzyku wydanego przez poprzedzającego go młodzieńca. Inni chłopcy w coraz większej liczbie spadali w ten sam sposób, wszyscy krzycząc w ten sam sposób, a potem wszyscy stali się równie nieruchomi i żarzący się.

Zauważyłem, że pierwszy z nich wydawał się zastygły w bezruchu, z jedną ręką i jedną nogą uniesionymi w powietrze; drugi chłopiec wydawał się zgięty niemal dwukrotnie w stosunku do podłogi. Inni stali lub wisieli w różnych innych pozycjach, balansując na jednej nodze lub ręce, siedząc lub leżąc na plecach lub na boku, stojąc lub klęcząc, trzymając się rękami za włosy. Krótko mówiąc, scena przypominała dużą, posągową grupę młodych ludzi w coraz bardziej bolesnych pozycjach. Inni chłopcy zostali wrzuceni do tego samego pieca. Niektórych znałem, inni byli mi obcy. Wtedy przypomniałem sobie, co jest napisane w Biblii, że jak ktoś wpada do piekła, tak pozostanie na zawsze. „… na jakie miejsce spadnie, tam pozostanie”. (Koheleta 11:3) Bardziej przerażony niż kiedykolwiek, zapytałem mojego przewodnika: „Kiedy ci chłopcy wpadają do tej jaskini, czy nie wiedzą, dokąd idą?”.  „Z pewnością wiedzą. Zostali ostrzeżeni tysiące razy, ale nadal decydują się rzucić w ogień, ponieważ nie brzydzą się grzechem i nie chcą go porzucić. Co więcej, gardzą i odrzucają nieustanne, miłosierne zaproszenia Boga do pokuty. W ten sposób sprowokowana Boska Sprawiedliwość nęka ich, ściga i popycha tak, że nie mogą się zatrzymać, dopóki nie dotrą do tego miejsca”.  „Och, jakże nieszczęśliwi muszą czuć się ci nieszczęśni chłopcy, wiedząc, że nie mają już żadnej nadziei” – wykrzyknąłem. „Jeśli naprawdę chcesz poznać ich najgłębszy szał i wściekłość, podejdź trochę bliżej” – zauważył mój przewodnik.

 Zrobiłem kilka kroków do przodu i zobaczyłem, że wielu z tych biednych nieszczęśników dziko atakowało się nawzajem jak wściekłe psy. Inni chwytali się za twarze i dłonie, wyrywali własne ciała i złośliwie nimi rzucali.

Właśnie wtedy cały sufit jaskini stał się przezroczysty jak kryształ i odsłonił skrawek Nieba i ich promiennych towarzyszy bezpiecznych na całą wieczność. Biedni nieszczęśnicy, dymiący i dyszący z zazdrości, płonęli wściekłością, ponieważ kiedyś wyśmiewali sprawiedliwych. „Bezbożny ujrzy i rozgniewa się, zgrzyta zębami i usycha. . . ” (Psalm 111: 10) „Dlaczego nie słyszę żadnego dźwięku?” zapytałem mojego przewodnika, „Podejdź bliżej!” poradził.

 Przyciskając ucho do kryształowego okna, usłyszałem krzyki i szlochy, bluźnierstwa i przekleństwa przeciwko świętym. Był to zgiełk głosów i płaczu, przenikliwy i zdezorientowany.

 „Kiedy przypominają sobie szczęśliwy los swoich dobrych towarzyszy”, odpowiedział, „są zmuszeni przyznać: „My, głupcy, uważaliśmy ich życie za szaleństwo, a ich koniec za pozbawiony honoru. Oto oni są zaliczeni do dzieci Bożych, a ich los jest wśród świętych. Dlatego zboczyliśmy z drogi prawdy, a światło sprawiedliwości nie zaświeciło nam, a słońce zrozumienia nie wzeszło nad nami”. (Mądrość 5:4-6) „Nużyliśmy się na drodze nieprawości i zniszczenia, i chodziliśmy twardymi drogami, ale drogi Pańskiej nie znaliśmy. Co nam dała pycha? Albo jaką korzyść przyniosło nam chełpienie się bogactwem? Wszystko to przeminęło jak cień”. (Mądrość 5: 7-9) „Tutaj nie ma już czasu. Tu jest tylko wieczność”.  Kiedy z przerażeniem patrzyłem na stan wielu moich chłopców, nagle przyszła mi do głowy pewna myśl. „Jak ci chłopcy mogą być potępieni?” zapytałem. „Ostatniej nocy byli jeszcze żywi w Oratorium!”.  „Chłopcy, których tu widzisz”, odpowiedział, „wszyscy są martwi dla łaski Bożej. Gdyby teraz umarli lub trwali na swoich złych drogach, byliby potępieni. Ale tracimy czas. Chodźmy dalej”.  Poprowadził mnie i zeszliśmy korytarzem do niższej pieczary, przy wejściu do której przeczytałem: „Ich robak nie umrze, a ich ogień nie zgaśnie”. (Izajasza 66:24) „On da ogień i robaki w ich ciało, aby płonęli i czuli na wieki„. (Judy 16:21)

 

Tutaj można zobaczyć, jak okropne były wyrzuty sumienia tych, którzy byli uczniami w naszych szkołach. Jaką udręką było dla nich rozpamiętywanie każdego niewybaczonego grzechu i jego sprawiedliwej kary, niezliczonych, a nawet nadzwyczajnych środków, jakie mieli, aby naprawić swoje drogi, wytrwać w cnocie i zasłużyć na raj, oraz ich brak odpowiedzi na wiele łask obiecanych i obdarzonych przez Dziewicę Maryję. Co za tortura myśleć, że tak łatwo mogli zostać zbawieni, a teraz są nieodwracalnie zgubieni, i pamiętać o wielu dobrych postanowieniach, które zostały podjęte i nigdy nie zostały dotrzymane. Piekło jest rzeczywiście wybrukowane dobrymi intencjami!  W tej dolnej jaskini ponownie zobaczyłem chłopców z Oratorium, którzy wpadli do ognistego pieca. Niektórzy słuchają mnie teraz; inni są byłymi uczniami, a nawet nieznajomymi. Zbliżyłem się do nich i zauważyłem, że wszyscy byli pokryci robakami i robactwem, które gryzły ich witalność, serca, oczy, ręce, nogi i całe ciała tak zaciekle, że trudno to opisać. Bezradni i nieruchomi, byli ofiarami wszelkiego rodzaju udręki. Mając nadzieję, że uda mi się z nimi porozmawiać lub coś od nich usłyszeć, podszedłem jeszcze bliżej, ale nikt się nie odezwał ani nawet na mnie nie spojrzał.

Zapytałem mojego przewodnika dlaczego, a on wyjaśnił, że potępieni są całkowicie pozbawieni wolności. Każdy musi w pełni znieść swoją własną karę, bez żadnego wytchnienia. „A teraz”, dodał, „ty też musisz wejść do tej jaskini”.  „Och, nie!” sprzeciwiłem się z przerażeniem. „Przed pójściem do piekła trzeba zostać osądzonym. Nie zostałem jeszcze osądzony, więc nie pójdę do piekła!”.  „Słuchaj – powiedział – co wolisz zrobić: odwiedzić Piekło i uratować swoich chłopców, czy pozostać na zewnątrz i zostawić ich w agonii?”.  Na chwilę odebrało mi mowę. „Oczywiście, że kocham moich chłopców i chciałbym ich wszystkich uratować” – odpowiedziałem – „ale czy nie ma innego wyjścia?”.  „Tak, jest sposób” – kontynuował – „pod warunkiem, że zrobisz wszystko, co w twojej mocy”.  Odetchnąłem łatwiej i natychmiast powiedziałem sobie: „Nie mam nic przeciwko niewolnictwu, jeśli mogę uratować tych moich ukochanych synów od takich mąk”. „Wejdź więc do środka” – kontynuował mój przyjaciel – „i zobacz, jak nasz dobry, wszechmogący Bóg z miłością zapewnia tysiące środków, aby poprowadzić twoich chłopców do pokuty i uratować ich przed wieczną śmiercią”.  Biorąc mnie za rękę, zaprowadził mnie do jaskini. Gdy wszedłem do środka, nagle przeniosłem się do wspaniałej sali, której szklane drzwi z zasłonami skrywały kolejne wejścia.

 Nad jednym z nich przeczytałem ten napis: Szóste Przykazanie. Wskazując na nie, mój przewodnik wykrzyknął: „Przekroczenie tego przykazania spowodowało wieczną ruinę wielu chłopców”.  „Czy nie poszli do spowiedzi?”.  „Tak, ale albo pomijali, albo niewystarczająco wyznawali grzechy przeciwko pięknej cnocie czystości, mówiąc na przykład, że popełnili takie grzechy dwa lub trzy razy, podczas gdy było ich cztery lub pięć. Inni chłopcy mogli popaść w taki grzech tylko raz w dzieciństwie i ze wstydu nigdy się do niego nie przyznali lub zrobili to niewystarczająco. Inni z kolei nie żałowali ani nie byli szczerzy w swoim postanowieniu unikania tego w przyszłości. Byli nawet tacy, którzy zamiast badać swoje sumienie, spędzali czas na zastanawianiu się, jak najlepiej oszukać swojego spowiednika. Każdy, kto umiera w takim stanie umysłu, wybiera bycie wśród potępionych, a więc jest skazany na całą wieczność. Tylko ci, którzy umierają prawdziwie skruszeni, będą wiecznie szczęśliwi. Teraz chcesz zobaczyć, dlaczego nasz miłosierny Bóg cię tu sprowadził?”. Podniósł zasłonę i zobaczyłem grupę chłopców z Oratorium – wszystkich mi znanych – którzy znaleźli się tam z powodu tego grzechu. „Teraz na pewno pozwolisz mi spisać ich imiona, abym mógł ostrzec ich indywidualnie” – wykrzyknąłem. „Więc co sugerujesz, abym im powiedział?”.  „Zawsze przestrzegaj przed nieskromnością. Wystarczy ogólne ostrzeżenie. Pamiętaj, że nawet gdybyś upominał ich indywidualnie, obiecaliby, ale nie zawsze szczerze. Do stanowczego postanowienia potrzebna jest łaska Boża, której chłopcy nie odmówią, jeśli będą się modlić. Bóg objawia swoją moc szczególnie poprzez miłosierdzie i przebaczenie. Z twojej strony módl się i składaj ofiary. Jeśli chodzi o chłopców, niech słuchają twoich napomnień i konsultują się ze swoim sumieniem. Ono powie im, co mają robić”.  Następne pół godziny spędziliśmy na omawianiu wymogów dobrej spowiedzi. Potem mój przewodnik kilkakrotnie zawołał donośnym głosem: „Avertere! Avertere!”  „Co to znaczy?” zapytałem.

 „Zmień życie! „

Zakłopotany pochyliłem głowę i chciałem się wycofać, ale on mnie powstrzymał.

 „Nie widziałeś jeszcze wszystkiego” – wyjaśnił.

 Odwrócił się i podniósł kolejną zasłonę z napisem: „Ci, którzy chcą się wzbogacić, wpadają w pokuszenie i w sidła diabła”. (1 Tymoteusza 6:9) (Uwaga: stać się bogatym: pragnąć stać się bogatym, szukać bogactwa, skierować swoje serce i uczucia ku bogactwu).  „To nie dotyczy moich chłopców! odparłem, „ponieważ oni są tak samo biedni jak ja. Nie jesteśmy bogaci i nie chcemy być. Nie myślimy o tym”.  Kiedy jednak kurtyna została podniesiona, zobaczyłem grupę chłopców, wszystkich mi znanych. Byli w bólu, jak ci, których widziałem wcześniej. Wskazując na nich, mój przewodnik zauważył: „Jak widzisz, napis odnosi się do twoich chłopców”.  „Ale jak?” „Cóż,” powiedział, „niektórzy chłopcy są tak przywiązani do dóbr materialnych, że ich miłość do Boga jest mniejsza. W ten sposób grzeszą przeciwko miłości, pobożności i łagodności. Nawet samo pragnienie bogactwa może zepsuć serce, zwłaszcza jeśli takie pragnienie prowadzi do niesprawiedliwości. Twoi chłopcy są biedni, ale pamiętaj, że chciwość i lenistwo są złymi doradcami. Jeden z waszych chłopców dopuścił się znacznych kradzieży w swoim rodzinnym mieście i chociaż mógłby zadośćuczynić, nie myśli o tym. Są inni, którzy próbują włamać się do spiżarni, biura prefekta lub ekonoma; ci, którzy grzebią w kufrach swoich towarzyszy w poszukiwaniu jedzenia, pieniędzy lub dobytku; ci, którzy kradną artykuły papiernicze i książki….”.  Po wymienieniu tych chłopców, a także innych, kontynuował: „Niektórzy są tutaj za kradzież ubrań, bielizny, koców i płaszczy z szafy Oratorium, aby wysłać je do domu do swoich rodzin; inni za umyślne, poważne szkody; jeszcze inni za to, że nie oddali tego, co pożyczyli lub zatrzymali sumy pieniędzy, które mieli przekazać przełożonemu. Teraz, gdy już wiesz, kim są ci chłopcy – zakończył – upomnij ich. Powiedz im, by pohamowali wszelkie próżne, szkodliwe pragnienia, byli posłuszni prawu Bożemu i zazdrośnie strzegli swojej reputacji, aby chciwość nie doprowadziła ich do większych ekscesów i nie pogrążyła ich w smutku, śmierci i potępieniu”.  Nie mogłem zrozumieć, dlaczego tak straszne kary miałyby być wymierzane za wykroczenia, o których chłopcy tak mało myśleli, ale mój przewodnik wyrwał mnie z moich myśli, mówiąc: „Przypomnij sobie, co ci powiedziano, gdy zobaczyłeś te zepsute winogrona na winie.” Z tymi słowami podniósł kolejną zasłonę, która skrywała wielu chłopców z naszego Oratorium, z których wszystkich natychmiast rozpoznałem. Napis na zasłonie brzmiał: „Korzeń wszelkiego zła”

 „Czy wiesz, co to znaczy?” zapytał mnie natychmiast

 „Do jakiego grzechu się to odnosi?”.  „Pychy?”  „Nie!”  „A jednak zawsze słyszałem, że pycha jest korzeniem wszelkiego zła”.  „Ogólnie rzecz biorąc, tak jest, ale czy wiesz, co doprowadziło Adama i Ewę do popełnienia pierwszego grzechu, za który zostali wygnani ze swojego ziemskiego raju?”.  „Nieposłuszeństwo?”  „Dokładnie! Nieposłuszeństwo jest korzeniem wszelkiego zła”.  „Co mam powiedzieć o tym moim chłopcom?”.  „Posłuchaj uważnie: chłopcy, których tu widzisz, to ci, którzy zgotowali sobie tak tragiczny koniec, będąc nieposłusznymi. Taki a taki i taki, o których myślisz, że poszli spać, opuszczają dormitorium późną nocą, by włóczyć się po boisku i wbrew rozkazom zapuszczają się w niebezpieczne miejsca i wchodzą na rusztowania, narażając nawet swoje życie. Inni chodzą do kościoła, ale ignorując zalecenia, źle się zachowują; zamiast się modlić, śnią na jawie lub zakłócają spokój. Są też tacy, którzy urządzają się wygodnie, aby zasnąć podczas nabożeństw, i tacy, którzy tylko udają, że chodzą do kościoła. Biada tym, którzy zaniedbują modlitwę! Kto się nie modli, skazuje się na zgubę. Niektórzy są tutaj, ponieważ zamiast śpiewać hymny lub odmawiać Małe Oficjum o Najświętszej Dziewicy, czytają niepoważne lub – co gorsza – zakazane książki”. Następnie wymienił inne poważne naruszenia dyscypliny.

 Kiedy skończył, byłem głęboko poruszony.

 „Czy mogę wspomnieć o tym wszystkim moim chłopcom?” zapytałem, patrząc mu prosto w oczy.

 „Tak, możesz im powiedzieć wszystko, co pamiętasz”.  „Jaką radę powinienem im dać, by uchronić ich przed taką tragedią?”.  „Powtarzaj im, że dzięki posłuszeństwu Bogu, Kościołowi, rodzicom i przełożonym, nawet w drobnych sprawach, będą zbawieni”.  „Coś jeszcze?”  „Ostrzegaj ich przed bezczynnością. Z powodu bezczynności Dawid popadł w grzech. Powiedz im, aby zawsze byli zajęci, ponieważ wtedy diabeł nie będzie miał szansy ich skusić”.  Pochyliłem głowę i obiecałem. Słabnąc z przerażenia, mogłem tylko mruknąć: „Dziękuję, że byłeś dla mnie taki dobry. A teraz proszę, wyprowadź mnie stąd”.  „W porządku, chodź ze mną. Zachęcająco wziął mnie za rękę i podtrzymał, bo ledwo stałem na nogach. Opuszczając tę salę, w mgnieniu oka odtworzyliśmy nasze kroki przez ten okropny dziedziniec i długi korytarz. Ale gdy tylko przekroczyliśmy ostatni portal z brązu, odwrócił się do mnie i powiedział: „Teraz, gdy zobaczyłeś, co cierpią inni, ty też musisz doświadczyć odrobiny piekła”.  „Nie, nie!” zawołałem przerażony. Nalegał, ale ja wciąż odmawiałem.

 „Nie bój się”, powiedział mi; „po prostu spróbuj. Dotknij tej ściany”.  Nie mogłem zebrać się na odwagę i próbowałem uciec, ale on mnie powstrzymał. „Spróbuj”, nalegał. Chwycił mnie mocno za ramię i przyciągnął do ściany. „Tylko jedno dotknięcie”, nakazał, „abyś mógł powiedzieć, że zarówno widziałeś, jak i dotykałeś ścian wiecznego cierpienia i abyś mógł zrozumieć, jak musi wyglądać ostatnia ściana, jeśli pierwsza jest tak nie do zniesienia. Spójrz na tę ścianę!” Patrzyłem uważnie. Wydawała się niewiarygodnie gruba. „Między nią a prawdziwym ogniem piekielnym jest tysiąc ścian” – kontynuował mój przewodnik. „Otacza go tysiąc ścian, z których każda ma tysiąc metrów grubości i jest tak samo oddalona od następnej. Każda miara to tysiąc mil. Dlatego ta ściana znajduje się miliony mil od prawdziwego ognia piekielnego. To tylko odległa krawędź samego piekła”.  Kiedy to powiedział, instynktownie się cofnąłem, ale chwycił moją rękę, zmusił ją do otwarcia i przycisnął do pierwszej z tysiąca ścian. Uczucie było tak potworne, że odskoczyłem z krzykiem i usiadłem na łóżku. Moja ręka szczypała i pocierałem ją, by złagodzić ból. Kiedy wstałem rano, zauważyłem, że jest spuchnięta. Moja ręka przyciśnięta do ściany, choć tylko we śnie, było tak realne, że później skóra na mojej dłoni złuszczyła się.

 Pamiętajcie, że starałem się was nie przestraszyć, więc nie opisałem tych rzeczy w całej ich grozie, tak jak je widziałem i jakie wywarły na mnie wrażenie. Wiemy, że Nasz Pan zawsze przedstawiał piekło w symbolach, ponieważ gdyby opisał je takim, jakim jest naprawdę, nie zrozumielibyśmy Go. Żaden śmiertelnik nie jest w stanie pojąć tych rzeczy. Pan je zna i objawia je każdemu, komu zechce.